Zakup używanego samochodu bardzo często wiąże się z dużym ryzykiem i może powodować stres u każdego kto podejmuje się takiej inwestycji. Bardzo istotne jest, by pochodzić do niego z głową i nie dać się oszukać. Bardzo często bowiem można spotkać nieuczciwych sprzedawców, którzy tylko czekają na nasz błąd, by zarobić więcej lub sprzedać nam uszkodzony pojazd. Nie należy jednak obawiać się tych zakupów, ponieważ jeśli będziemy przestrzegać określonych reguł i odpowiednio dokładnie podchodzić do tematu, to kupimy pojazd, który posłuży nam przez lata.
Umowa kupna-sprzedaży auta jako element niezbędny w transakcji
Najważniejszym dokumentem, w tej sprzedaży jest umowa kupna-sprzedaży. Jest to swoiste zobowiązanie, w którym to sprzedający zobowiązuje się przenieść prawo własności na kupującego. Ponadto kupujący zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę, o której mowa w umowie. Dzięki temu uregulowane są wszystkie najważniejsze kwestie, a każda ze stron ma gwarancję przestrzegania wyżej wymienionych postanowień oraz ma podstawę prawną do ewentualnych roszczeń.
W przypadku tego dokumentu bardzo ważne jest przestrzeganie określonego prawa podczas jego zawierania, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się, że umowa jest nieważna. Jednym z ważniejszych elementów jest prawidłowa identyfikacja każdej ze stron zawierających umowę. Musi to być jednoznacznie określone, ponieważ w przeciwnym razie umowa będzie dokumentem niewiążącym. Jeśli chodzi o sposoby sporządzania takiej umowy to jest ich kilka, ponieważ kodeks cywilny nie reguluje tych zagadnień.
Najbezpieczniejsza jest forma pisemna, ponieważ to ona gwarantuje niezbity dowód zakupu, który jest bardzo ważny, jeśli chodzi o jakiekolwiek postępowanie czy załatwianie spraw w wydziale komunikacji. Jest ona również bardzo istotna, jeśli kupujemy pojazd będąc przedsiębiorcą i ma on nam służyć do prowadzenia danej działalności. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu jest wtedy dowodem zakupu oraz niezbędnym dowodem skarbowym.
Umowa kupna sprzedaży samochodu wzór
Struktura dokumentu również jest bardzo istotna, ponieważ w zależności od danych, jakie się tam znajdują umowa kupna sprzedaży auta może być wiążąca lub nie. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna zawierać między innymi szczegółowe dane kupującego i sprzedającego. Musi się tam znaleźć również data i miejsce zawarcia umowy, które są niezbędne, jeśli chodzi o termin rejestracji oraz ubezpieczenie pojazdu. Kolejny kluczowy element to szczegółowy opis pojazdu. W jego skład wchodzi między innymi marka, model, numer nadwozia, numer silnika, numer rejestracyjny czy numer karty pojazdu. Dodatkowo możemy podać również rok produkcji i kolor pojazdu, które będą dopełniały szczegółowy opis.
Warto również zwrócić uwagę na czytelność numerów nadwozia i silnika. Powinny być one dobrze widoczne, ponieważ w przeciwnym razie może to stanowić problem podczas rejestracji i późniejszych przeglądów.
Ponadto warto by taka umowa zawierała informacje o tym, kiedy zostanie dostarczony pojazd oraz kto i jakie koszty ponosi, jeśli chodzi o zawarcie umowy. Dodatkowo warto by umowa posiadała oświadczenie kupującego, gdzie poświadcza on, iż zna dokładny stan techniczny pojazdu i nie ma wobec tego żadnych roszczeń. Pozwala to uniknąć próby oszustwa zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego.
Umowa kupna sprzedaży a inne dokumenty
Umowa kupna-sprzedaży samochodu to nie wszystko, ponieważ oprócz tego sprzedający powinien dostarczyć kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Są to elementy niezbędne, bez których nie powinniśmy dokonać zakupu pojazdu.
Jeśli natomiast auto było sprowadzone z zagranicy to oprócz tych dokumentów powinniśmy dostać potwierdzenia opłaty recyklingowej i opłat celnych oraz wszelkich innych niezależnych podatków w tym akcyzy. Jest to bardzo istotne, ponieważ przeciwnym razie to my będziemy musieli zapłacić te podatki i będzie to stanowić dodatkowe koszty do zakupu pojazdu.
Jeśli podejdziemy do wszystkiego z rozwagą, możemy być pewni, że zakup używanego samochodu będzie formalnością i nie przyniesie nam nieprzyjemnych niespodzianek.