Zabezpieczenie stanu wód i środowiska jest tożsame z wydawaniem pozwoleń wodnoprawnych. Kwestia owego operatu jest jednak dość skomplikowana, tak więc wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jakich sytuacjach jest ono wymagane, a w których jesteśmy w stanie poradzić sobie bez niego. W dzisiejszym artykule postaramy się przyjrzeć obu tym przypadkom – zarówno tym, w których pozwolenie wodnoprawne jest koniecznością, jak i tym, gdzie może okazać się ono zbędne. Zapraszamy do lektury!
Tutaj o pozwoleniu wodnoprawnym nie możesz zapomnieć
Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, możesz zapamiętać to w inny sposób: jeśli dana praca będzie miała duży wpływ na stan wód oraz ich środowiska, lub też może wywoływać zagrożenie dla innych osób czy też środowiska – to w takich przypadkach możesz być na 99% pewien, że pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane.
Ta sama zasada dotyczy również operacji, w których wykorzystuje się środki chemiczne lub biologiczne. Innymi słowy: istnieje ryzyko – prawdopodobnie wymagany jest operat wodnoprawny.
Konkretne przykłady
Doskonałym przykładem prac i operacji, podczas których wymagany jest operat wodnoprawny, to na przykład budowa lub odnowa mostów czy przepustów.
To samo można powiedzieć o budowie obiektów nadbrzeżnych, czyli na przykład sztucznych jezior zaporowych. Niestety regule tej nie umkną też przedsiębiorcy, gdyż działalność gospodarcza w wodach również wymaga odpowiednich uprawnień. Mamy tutaj na myśli głównie wodną turystykę.
Tutaj pozwolenie wodnoprawne nie będzie konieczne
Analogicznie – pozwolenia wodnoprawne nie będą koniecznie przy większości prac, które nie mają większego wpływu na stan wód oraz ich środowisko.
Operatowi mogą umknąć więc osoby, które zajmują się budową obiektów w pobliżu wód, które jednak nie są bezpośrednio z owymi wodami związane (na przykład nadmorski hotel) czy prowadzące działalność nad wodą która nie ma wpływu na ich stan (na przykład restauracja z owocami morskimi).
Raczej nie musimy w tym momencie wspominać o naprawdę drobnych pracach, takich jak mycie samochodu na świeżym powietrzu.
Pozwolenia wodnoprawne – dlaczego sięgać po pomoc?
Gdybyśmy mieli rozpisać się w całości na temat operatów wodnoprawnych, to prawdopodobnie wyszłaby nam praca o długości kilkudziesięciu stron, której prawdopodobnie nikt z was by nie przeczytał.
Jesteśmy zdania że ilu ludzi, tyle osobnych przypadków – dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości każdy z nas powinien zasięgnąć pomocy u doświadczonych fachowców związanych z udzielaniem pozwoleń wodnoprawnych.
Musisz mieć także na uwadze, że w szczególnych okolicznościach wymagane może być także przedstawienie innych zezwoleń administracyjnych. Często potrzebne są między innymi pozwolenia związane z zabudową.
Pamiętaj, że nie posiadanie wymaganej dokumentacji może wiązać się z dotkliwą dla portfela karą – dlatego też nie warto działać na własną rękę, a zamiast tego znacznie rozsądniej będzie skorzystać z pomocy kogoś bardziej obeznanego w temacie.