Sprężarki powietrza są dostępne w wielu różnych wariantach i opcjach. To sprawia, że wybór kompresora do zakładu jest trudnym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników i parametrów, a następnie dobrać do nich odpowiedni sprzęt. Doradzamy, na co zwrócić uwagę oraz jak prawidłowo określić swoje potrzeby, aby podjąć optymalną decyzję dotyczącą zakupu sprężarki powietrza.
Dlaczego warto kupić sprężarkę do zakładu?
W tym poradniku zaczniemy od podstaw działania kompresora, jego funkcji i sposobu pracy. Następnie omówimy różne typy sprężarek i sposób ich doboru do instalacji. W dalszej kolejności wyjaśnimy, jakich funkcji należy szukać w sprężarce powietrza i jak znaleźć dobrą ofertę na sprężarkę. Sprężarki powietrza są używane w wielu gałęziach przemysłu i w licznych zastosowaniach, ale ich podstawowym przeznaczeniem są instalacje sprężonego powietrza i chłodnictwo. Jeśli masz sprężarkę powietrza, która nie działa dobrze, czas wymienić ją na nową. Na rynku istnieje wiele rodzajów sprężarek, a ich przedziały cenowe również są bardzo zróżnicowane. Dlatego przed zakupem powinieneś wiedzieć, jaki typ kompresora będzie potrzebny do instalacji.
Sprężarka powietrza do zakładu — olejowa czy bezolejowa
Istnieją dwa podstawowe rodzaje sprężarek powietrza: sprężarki olejowe i kompresory bezolejowe. Sprężarki olejowe wykorzystują smar jako substancję zmniejszającą tarcie, uszczelniającą, odprowadzającą ciepło i zanieczyszczenia powstające w trakcie eksploatacji urządzenia. Sprężarki bezolejowe w układzie sprężającym nie stosują oleju, a wodę, która w tym przypadku pełni taką samą rolę, jak smar w kompresorach olejowych. Kompresory olejowe to urządzenia o wyższej wydajności i trwałości. Jednocześnie wytwarzają medium robocze zanieczyszczone cząsteczkami oleju, ale, stosując systemy uzdatniania, można ten problem w dużej mierze zredukować. Sprężarki bezolejowe gwarantują uzyskanie medium roboczego wolnego od zanieczyszczeń olejowych. To ważna cecha, szczególnie w produkcji spożywczej, farmaceutycznej czy elektronicznej, gdzie niedopuszczalne jest skażenie produktu końcowego. Kompresory bezolejowe są cichsze w działaniu oraz łatwiejsze i tańsze w eksploatacji (brak konieczności utylizacji kondensatu oraz systematycznej wymiany oleju). Jednocześnie są to urządzenia droższe, niż sprężarki olejowe, dlatego, jeśli proces nie wymaga sprężonego powietrza o klasie czystości 0, zalecamy w produkcji stosowanie kompresorów olejowych.
Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących sprężarki powietrza w zakładzie jest ilość powietrza, jaka jest wymagana przez proces produkcyjny. Całkowite zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest sumą wszystkich indywidualnych potrzeb dla wszystkich narzędzi, maszyn i akcesoriów. Ma to również bezpośredni wpływ na wybór sprężarki o konkretnej wydajności.
Kolejnym aspektem do rozważenia jest wybór pomiędzy sprężarką śrubową a kompresorem tłokowym. W tym przypadku ważne jest uwzględnienie sposobu i trybu działania instalacji i w związku z tym dobranie urządzenia najlepiej odpowiadającego potrzebom. Klienci mogą również wybierać spośród sprężarek wysokociśnieniowych do specjalistycznych zastosowań przemysłowych.
Innym czynnikiem przy wyborze sprężarki powietrza do zakładu jest wymagane ciśnienie. To jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących sprężarkę powietrza. Precyzyjna regulacja ciśnienia pozwala na wytwarzanie energooszczędnego sprężonego powietrza bez strat i niepotrzebnych naddatków ciśnienia, które nie zostanie wykorzystane, a będzie źródłem dodatkowych kosztów. Standardowo sprężarki powietrza zapewniają ciśnienie robocze od 8 do 10 bar. Jednak w małych instalacjach wystarczające jest ciśnienie 6 barów.
Ważne jest również rozważenie konieczności zakupu zbiornika ciśnieniowego i ewentualnie jego pojemności. Zbyt mała pojemność spowoduje częste uzupełnianie zbiornika, a zbyt duża zwiększy wagę maszyny. Obie te sytuacje są nieopłacalne. Należy również wziąć pod uwagę poziom hałasu kompresora i możliwą potrzebę uzupełnienia go o dodatkową izolację akustyczną. Bardzo ważna jest również trwałość i jakość sprężarki powietrza, która jest bezpośrednio związana z wybraną marką kompresora.