Kompresory śrubowe na zbiorniku to rozwiązanie popularne w małych i średnich zakładach produkcyjnych i usługowych. Dowiedz się, dlaczego sprężarki na zbiorniku znajdują zastosowanie w wielu branżach.
Do czego służy zbiornik ciśnieniowy w sprężarce
Sprężarki na zbiorniku to popularne rozwiązanie stosowane w małych i średnich zakładach i warsztatach. Sprężarki takie są zazwyczaj kompletnymi urządzeniami gotowymi do pracy, które nie wymagają skomplikowanej sieci dystrybucyjnej. Posiadają wszystkie konieczne akcesoria i urządzenia potrzebne do wytwarzania i uzdatniania medium. Kompresory wyposażone w zbiorniki ciśnieniowe zapewniają stały dostęp do sprężonego powietrza, ograniczają pulsację i konsumpcję energii przez urządzenie. Zbiornik ciśnieniowy można nazwać zasobnikiem energii (sprężone powietrze jest nośnikiem energii wykorzystywanej do realizacji określonych prac).
Wybór pojemności zbiornika powinien być uzależniony od wykonywanych przy użyciu medium prac. Zbiorniki ciśnieniowe o dużej pojemności — np. 500l – sprawdzą się w przypadku zastosowania ich do intensywnej pracy urządzeń pneumatycznych. Mniejsze zalecane są do małych zakładów, gdzie sprężone powietrze wykorzystywane jest rzadziej lub sporadycznie.
Zalety sprężarek na zbiorniku
Kompresory na zbiorniku to wygodne i ergonomiczne urządzenie, które sprawdzi się w każdym warsztacie oraz małym i średnim zakładzie przemysłowym. Niewielkie, kompaktowe gabaryty sprawiają, że urządzenie nie zajmuje wiele miejsca w ograniczonej przestrzeni i może być wykorzystane nawet w małych pomieszczeniach. Co więcej, sprężarki na zbiorniku są przeznaczone do pracy bezpośrednio przy stanowiskach roboczych, zatem muszą być odpowiednio wyciszone. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest mobilność. Każdy kompresor na zbiorniku posiada kółka (mniejsze modele mają kółka przytwierdzone bezpośrednio do zbiornika, większe są osadzone na wózkach). W efekcie taką sprężarkę można przemieścić w dowolne miejsce — tam, gdzie jest w danym momencie potrzebna. To zasadniczo ułatwia procesy logistyczne w firmie i ogranicza konieczność zakupu większej liczby urządzeń dedykowanych do jednego stanowiska pracy.
Sprężarki na zbiorniku zazwyczaj są urządzeniami kompletnymi — to znaczy gotowymi od razu do pracy. Kompresory te można kupić w wersjach wyposażonych w osuszacz ziębniczy, separator ze spustem kondensatu (także w wersji automatycznej), systemy filtrów wlotowych, powietrza i oleju itp. W efekcie nie potrzeba dodatkowych urządzeń ani akcesoriów, które byłyby konieczne do wytwarzania medium o określonych parametrach — np. w zakresie klasy czystości.
Poznaj przykładowe kompresory na zbiorniku
Na rynku dostępnych jest wiele modeli kompresorów na zbiornikach oferujących zróżnicowane parametry techniczne w zakresie mocy urządzeń, wydajności, ciśnienia czy czystości powietrza. Sprężarki na zbiorniku dostępne są w wersji tłokowej i śrubowej. W przypadku kompresorów śrubowych na zbiorniku klienci mogą wybierać pomiędzy sprężarkami o stałej i zmiennej prędkości obrotowej. Te ostatnie dają gwarancję niższej konsumpcji energii elektrycznej — nawet do 35% w porównaniu z urządzeniami o stałej wydajności.
Jeśli szukasz niewielkiego urządzenia, które zapewni sprężone powietrze wolne od cząstek oleju zdecyduj się na kompresor bezolejowy na zbiorniku. Daje on gwarancję wytwarzania medium o klasie czystości 0.
Niektóre warsztaty i zakłady wymagają zastosowania sprężarek, które doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach. Na przykład sprężarki śrubowe na zbiorniku marki ALUP dostosowane są do pracy w trudnych warunkach temperaturowych — do +46 st.C i mogą sprawnie i wydajnie działać w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i wilgotności.
Marka ALUP proponuje szeroki wybór kompresorów na zbiorniku. Sprężarki śrubowe posiadające zbiornik ciśnieniowy dostępne są w wersji olejowej i bezolejowej. Do zastosowań wymagających zastosowania sprężonego powietrza o klasie czystości 0 poleca się bezolejowe sprężarki na zbiorniku SpiralAir, które dostępne są w wersji Mono i Multi w 9 wersjach mocy i 2 wariantach ciśnienia. W przypadku kompresorów olejowych na zbiorniku ALUP proponuje urządzenia o stałej prędkości obrotowej (np. modele SONETTO, SCK i LARGO) oraz zmiennej wydajności (np. modele ALLEGRO). Wśród dostępnego asortymentu można wybierać modele z napędem pasowym lub bezpośrednim.
Wśród dostępnych kompresorów na zbiorniku znajdują się również sprężarki tłokowe, które są chętnie stosowane w niewielkich warsztatach samochodowych czy wulkanizacyjnych. Urządzenia te, mimo dość prostej budowy, są niezawodne i skutecznie dostarczają wymaganą ilość sprężonego powietrza. Zazwyczaj lokowane są na zbiornikach ciśnieniowych o pojemności 200, 270 i 500l.
źródło: czemar.pl