Home Budownictwo Podnośniki koszowe – pojazdy do zadań specjalnych

Podnośniki koszowe – pojazdy do zadań specjalnych

by admin

W czasie budowy może się okazać, że do wykonania będą prace na tak dużych wysokościach, że nie będzie możliwości, żeby poradzić sobie z nimi przy użyciu zwykłej drabiny. Im ta wysokość większa, tym też trudniej o zadbanie o właściwy poziom bezpieczeństwa. Dlatego lepiej zdecydować się w takiej sytuacji na wynajem podnośników koszowych.

Podnośniki koszowe – co to za sprzęt

Krótko mówiąc, jest to sprzęt przeznaczony specjalnie do prac na dużych wysokościach. Często nazywane są też samochodami „zwyżkami”, ponieważ do pojazdów zamontowane są odpowiednie dźwigi z koszem. W zależności od tego, na jakim terenie i do jakich działań będą wykorzystywane, maszyny te mogą się różnić pod kilkoma względami. Podnośniki mogą mieć zasięg od szesnastu do nawet sześćdziesięciu metrów wysokości. Pojazdy mogą być przystosowane do pracy na lekkim, delikatnym i równym podłożu, jak i na dużych nierównościach. Będzie się to jednak wiązało także z odpowiednią wagą całego sprzętu.

Gdzie można wykorzystać podnośniki koszowe?

Z tego typu sprzętów często korzysta się w branży budowlanej i energetycznej. Dotyczy to prac przy montażu różnego rodzaju słupów, wysokich konstrukcji, ale też rynien czy dachów. Zarówno na etapie samego montażu poszczególnych elementów, jak i w przypadku późniejszego ich serwisowania lub usuwania usterek. Kosz jest odpowiednio zabezpieczony, dzięki temu pracownicy, którzy będą się w nim znajdować, mogą spokojnie wykonywać swoją pracę, z zachowaniem niezbędnych wymogów bezpieczeństwa.

Podnośniki koszowe często wykorzystywane są także w branży reklamowej – na przykład przy montażu dużych ogłoszeń na wysokościach, także na planach filmowych, jeśli w grę wchodzi ustawienie bardzo wysokich scenografii czy rozstawienie kamer na różnych poziomach.

Zima – to pora roku dla podnośników koszowych

Z tego typu maszynami bardzo często można mieć styczność właśnie zimą. Są wykorzystywane do usuwania sopli z dachów i rynien, a także do usuwania dużych pokryw śnieżnych na różnych wysokościach. Ma to ogromne znaczenie ze względów bezpieczeństwa. Zbyt duża warstwa śniegu zalegająca na dachu budynku może mocno nadwyrężyć jego konstrukcję, a przez to też sprawić, że przebywanie w takim obiekcie nie będzie bezpieczne. Dlatego do usuwania zimowych opadów zalegających na dachach wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt. Także sople wiszące nad chodnikami stanowią bardzo duże zagrożenie dla przechodniów, dlatego w przypadku mocnej i mroźnej zimy, podnośniki koszowe wykorzystywane są na bieżąco. W przypadku pozostałych pór roku często stosowane są również do pielęgnacji drzew czy podlewania roślin na wysokich donicach – jakie są czasem ustawiane przy niektórych latarniach w mieście.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Tak jak w przypadku wszystkich innych prac na budowach, zastosowanie zwyżek wymaga  wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów BHP. W przypadku prac na wysokościach dochodzi kolejne ryzyko – można się tam czuć nieco mniej stabilnie, działania na takim poziomie wymagają zresztą dodatkowych umiejętności. Dlatego właśnie tak bardzo potrzebny w takich sytuacjach jest specjalistyczny sprzęt.

Podnośniki koszowe spełniają niezbędne wymogi bezpieczeństwa, są wykonane z trwałych materiałów i odporne na zmienne warunki. Same kosze także są odpowiednio zabezpieczone. Po to, by pracownik miał tam zarówno swobodę ruchu, ale i by nie obawiał się upadku z dużej wysokości.

Firma, która oferuje wynajem podnośników koszowych dysponuje także wykwalifikowanym i doświadczonym personelem, który bardzo dobrze radzi sobie z pracami na wysokościach. Klient nie musi się więc obawiać, że będzie pozostawiony sam sobie i to on będzie musiał wykonywać różnego rodzaju działania na wysokości kilkudziesięciu metrów. Mało tego, firma zabezpieczy również teren wokół prac – tak, by mieć pewność, że nie stanie się nic przechodniom, osobom postronnym. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane z należytą dokładnością i zachowaniem wszystkich niezbędnych standardów.

Źródło: Avio Star – wynajem maszyn budowlanych

Podobne