Home Budownictwo Szczotki Flex-Hone – zalety i zastosowanie

Szczotki Flex-Hone – zalety i zastosowanie

by admin

Honowanie to proces obróbki maszynowej otworu lub cylindra w taki sposób, by uzyskać dokładne, gładkie wykończenie obrabianej powierzchni, zniwelowanie niedoskonałości w jej kształcie, a także nadanie otworowi lub cylindrowi odpowiedniej średnicy. Tego typu działania podejmuje się zazwyczaj po wierceniu lub toczeniu. Honując usuwamy około 0,03-0,3mm powierzchni – dzięki temu ta metoda zyskuje na popularności, zostawiając w tyle szlifowanie lub wytaczanie.

Cały proces produkcji i obrabiania bardzo często jest bardzo żmudny i pracochłonny, dlatego warto jest zadbać o odpowiednie narzędzia, które nie tylko skrócą czas, jaki poświęcimy na dane zadanie, ale także uczynią je łatwiejszym i wygodniejszym do wykonania. W niniejszym artykule przybliżymy specyfikę szczotek Flex-Hone. Co to za szczotki? Jakie są ich zalety? Do czego najlepiej jest je stosować?

Szczotki Flex-Hone: co to takiego?

Szczotki Flex-Hone to nic innego, jak szczotki wygładzające o elastycznych właściwościach. Są niezwykle uniwersalnym narzędziem obróbki, ponieważ zakres ich zastosowań jest ogromny. Szczotki Flex-Hone mogą być używane do skrawania, wykańczania i polerowania, można nimi nawet korygować chropowatość obrabianych powierzchni.

Co czyni szczotki Flex-Hone tak wyjątkowymi?

Wymieniając zalety szczotek Flex-Hone należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę ich użytkowania. Nie potrzeba wysokiej temperatury ani dużego nacisku, by kilkoma ruchami uzyskać idealnie gładką i trwałą powierzchnię. Proces ścierania jest skuteczny i precyzyjny, a dodatkowo dzięki właściwościom szczotek Flex-Hone mamy pełną kontrolę nad pracami manualnymi.

Specjaliści są zgodni, że szczotki Flex-Hone umożliwiają osiągnięcie parametrów, które dla innych systemów są nieosiągalne – dzięki nim możemy uzyskać powierzchnię gładką typu Plateau, co byłoby niezwykle trudne korzystając z innych dostępnych na rynku systemów do obróbki powierzchni. Ponadto – obrabiane szczotkami Flex-Hone powierzchnie nie posiadają jakichkolwiek uszkodzeń i niedoskonałości, takich jak grzbiety, zawalcowania metalu lub rozdarcia. Tego typu szczotki sprawdzą się doskonale również przy polerowaniu lub skrawaniu otworów podczas uzyskiwania dostępu do wewnętrznych ścian obrabianych otworów. Szczotki Flex-Hone są bardzo wszechstronne i precyzyjne, można dzięki nim uzyskać krzyżujące się wykończenie (wspomaga to trwałość warstw oleju lub smaru), korekcję wartości Ra Rvk i Rpk, większą powierzchnię styku oraz inne parametry zupełnie nieosiągalne dla innych rozwiązań.

Do czego najczęściej używa się szczotek Flex-Hone?

Szczotki typu Flex-Hone są bardzo uniwersalne i znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach budowlano-wykończeniowych. Przede wszystkim stosuje się je do polerowania, skrawania, precyzyjnego wykańczania oraz redukcji lub korekcie chropowatości wykańczanych powierzchni, otworów i cylindrów. Dzięki swojej uniwersalności oraz szerokiemu zakresowi prac, szczotki Flex-Hone są bardzo popularnym na rynku wyborem.

W jakich branżach możemy spotkać się z używaniem szczotek Flex-Hone?

Pneumatyka i hydraulika to dwie z wielu dziedzin, w których najczęściej wykorzystywana jest szeroka gama unikalnych cech szczotek Flex-Hone. Obróbka szczotkami Flex-Hone nie niesie za sobą żadnego ryzyka odkształcenia, a dodatkowo nie ma możliwości powstawania różnego rodzaju uszkodzeń takich, jak: grzbiety, zawalcowania czy rozdarcia metalu. Użycie tej szczotki zwiększa trwałość oraz szczelność wykonanej pracy, mamy wówczas większą pewność, że czas, który poświęciliśmy na wykończenie nie poszedł na marne.

Szczotki typu Flex-Hone świetnie sprawdzają się także w sektorze rozrywkowym (instrumenty muzyczne, kije golfowe) oraz zbrojeniowym, bowiem są doskonałym narzędziem, dzięki któremu można produkować poszczególne części broni (np. lufy). Ponadto, dzięki swojej uniwersalności, często można spotkać się z korzystaniem ze szczotek Flex-Hone w przemyśle kosmonautycznym, lotniczym, motoryzacyjnym, ogólnym wykorzystaniu przemysłowym, naprawach silników statków morskich bez potrzeby demontaży silnika z okrętu w przypadku gdy rysy na cylindrach nie są za głębokie. Flex-hone to ciekawa narzędzia do okrawania mechanicznego i ręcznego. W zależności od przeznaczenia i właściwości obrabianych przedmiotów, możliwe jest zastosowanie różnego lepiszcza materiałów ściernych jak też uziarnienia w różnych rozmiarach.

Podsumowując – szeroka gama zastosowań szczotek Flex-Hone sprawia, że te znacząco ułatwiają i skracają pracę w wielu dziedzinach życia – od drobnych usterek hydraulicznych aż po przemysł zbrojeniowy.

Źródło: Stmech

Podobne