Stale rozwijająca się technologia pozwala na lepsze i dokładniejsze poznawanie świata niż kiedykolwiek było to możliwe. Ma to ogromne znaczenie również w medycynie. Dzięki nowoczesnym sprzętom można wykonać proste i nieinwazyjne badania, które jednocześnie pomogą w wykryciu różnego rodzaju zmian i nieprawidłowości. A często są po prostu potwierdzeniem, że wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby wdrażania żadnego leczenia. Jednym z tego rodzaju badań jest USG Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych.
Na czym polega badanie Dopplera?
To proste, a przede wszystkim – nieinwazyjne badanie, które pomaga sprawdzić stan naszych tętnic i żył. Wykorzystuje do tego tak zwane zjawisko Dopplera. Sprawdza długość fali ultradźwiękowej, która odbija się od badanych naczyń krwionośnych. Pozwala w szybki sposób wykryć między innymi niedrożność żył. Ponadto pomaga w precyzyjnym określeniu, w którym miejscu dokładnie dochodzi do zwężenia naczynia krwionośnego. Pomaga wykryć również zator, zakrzep krwi czy tętniaki. Z punktu widzenia pacjenta badanie to polega na przyłożeniu sondy sprzętu USG do ciała. W tym konkretnym przypadku – do szyi. Wcześniej głowica ta musi być nasmarowana specjalistycznym, ale jednocześnie bezpiecznym żelem.
Wskazania do wykonania badania Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych
Doppler żył może być wykonywany w kilku różnych miejscach na ciele pacjenta. To, gdzie dokładnie zostanie przyłożona sonda, zależy przede wszystkim od tego, z jakimi dolegliwościami pacjent się zmaga. Badanie szyi pomoże w sprawdzeniu choroby naczyń w obrębie szyi i głowy. Wskazaniem do zbadania tętnic szyjnych i kręgowych są między innymi zawroty głowy, częste bóle głowy lub omdlenia. Zaleca się zrobienie badania Dopplera także w przypadku, gdy w rodzinie zdarzają się różnego rodzaju choroby naczyniowe, takie jak miażdżyca czy zakrzepica. Przebyte urazy, zwłaszcza związane z szyją lub głową, ale też zaburzenia pamięci, wzroku, równowagi, to również wyraźne wskazania do tego, żeby pacjenta przebadał lekarz naczyniowiec i przeprowadził badanie USG.
Badanie Dopplera nie jest typowym zabiegiem profilaktycznym, jak na przykład USG piersi. Dlatego więc każdy z wymienionych objawów nie może być zlekceważony, a powinien być sygnałem do tego, żeby umówić się na badanie USG.
USG Dopplera Warszawa – jak przebiega badanie
Samo badanie jest procesem nieinwazyjnym, nie wymaga od pacjenta wcześniejszego specjalnego przygotowania. Podczas wizyty lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentem. Spisuje jego podstawowe dane, wypytuje o dolegliwości, z jakimi pacjent przychodzi. To pozwala ukierunkować w dużej mierze dalszą diagnostykę. Następnie pacjent kładzie się na leżance lub kozetce, odsłaniając jedynie szyję – to w zupełności wystarcza do sprawdzenia tętnic szyjnych i kręgowych. Po zakończeniu badania diagnosta opisuje krótko to, co zostało zauważone na obrazie USG. Jeśli wykrył jakiekolwiek nieprawidłowości, może zalecić wizytę u lekarza prowadzącego; podpowiada także, kiedy powinno się udać na kolejne kontrolne badanie USG. Pacjent otrzymuje również wydrukowany zapis obrazu z badania, który może zabrać ze sobą.
Profesjonalny sprzęt medyczny – badanie Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych
Każdy pacjent, który chce zadbać o swoje zdrowie, będzie kierował się przede wszystkim tym, gdzie badanie USG zostanie zrobione dokładnie i fachowo. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ im wcześniej zostaną wykryte zmiany, tym wcześniej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie, a co za tym idzie, zwiększyć szansę na powrót do zdrowia.
Dobry naczyniowiec Warszawa odpowie na pytania, które nurtują pacjenta. Podpowie, jakie kolejne badania będą wymagane, a także zasugeruje, jakie zmiany w stylu życia należy wdrożyć (związane między innymi z odżywianiem czy aktywnością fizyczną). Weźmie pod uwagę także wszelkie obciążenia genetyczne pacjenta, ponieważ nawet jeśli nie ma żadnych widocznych objawów chorób naczyniowych, mogą być wskazaniem do poszerzonej diagnostyki. Dzięki temu pacjent będzie wiedział, że powierzył swoje zdrowie w dobre ręce.
Źródło: Gabinet USG – badania USG