Home Life Style Kiedy jest za późno na naukę pływania (i dlaczego nigdy)?

Kiedy jest za późno na naukę pływania (i dlaczego nigdy)?

by admin
nauka-plywania-dla-doroslych

Zauważyliśmy, że wiele dorosłych osób wykorzystuje wymówkę „jestem już za stary” aby tylko uniknąć nauki pływania. Osobiście uważamy jednak, że na basen nigdy nie jest za późno – i postaramy się udowodnić to w poniższym artykule. Jeśli jeszcze nam nie wierzysz – zapraszamy Cię do jego przeczytania. Oczywiście życzymy też miłej lektury wszystkim innym czytelnikom!

Czy wiek tak właściwie ma znaczenie podczas nauki pływania?

Panuje przeświadczenie, że im wcześniej zabierzemy się za naukę pływania, tym lepiej – i bardzo trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić. Próżno jest porównywać „świeży” mózg dziecka, który chłonie nowe informacje niczym gąbka, to umysłu osoby dorosłej.

Należy mieć jednak na uwadze, że większość oporów przed nauką pływania znajduje się tylko i wyłącznie w naszych wyobrażeniach. To fakt, że im starsza jest dana osoba, tym ciężej będzie jej przyzwyczaić się do basenu – jednak nie jest to zadanie na tyle trudne, aby graniczyło z cudem. Przede wszystkim zadbaj więc o pozytywne nastawienie mentalne.

Aby jeszcze bardziej zachęcić Cię do nauki pływania jako osoba dorosła – basen w tym wieku może przynieść całe mnóstwo zalet, z których prawdopodobnie nie skorzystają osoby młodsze. Gotowy?

Jesteś bardziej świadomy swojego własnego ciała

Im starszy jesteś, tym prawdopodobnie lepiej znasz swoje ciało. Wiesz, które elementy wymagają dodatkowego treningu, które partie mięśniowe Cię bolą, a także jaka jest Twoja maksymalna wytrzymałość fizyczna.

Dzięki temu będziesz w stanie skomponować znacznie lepszy plan treningowy, niż osoba młodsza, która aż tak dużej świadomości swojego własnego ciała nie posiada. Jeśli chodzi więc o tę kwestię – to Ty, jako dorosły człowiek, będziesz miał nie lada przewagę.

Znasz lepiej swoje ciało nie tylko pod względem fizycznym, ale też mentalnym – dzięki czemu doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, co jest w stanie Cię zmotywować. Ogromnym problemem wielu młodych osób jest właśnie brak samozaparcia i chęci dążenia do celu. Ale Ty powinieneś sobie bez najmniejszego problemu z tym poradzić.

Czy osoba dorosła powinna udać się na lekcje pływania?

Jak najbardziej! Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że lekcje pływania zarezerwowane są tylko dla tych najmłodszych pływaków. To oczywiście nieprawda, a wiele dorosłych osób każdego dnia korzysta z ośrodka, jakim jest szkoła pływania dla dorosłych.

Pytanie: „czy osoba dorosła może udać się na lekcje pływania?” jest naszym zdaniem postawione błędnie – gdyż osoba dorosła nie tylko może udać się na owe lekcje, a nawet powinna. Dlaczego?

Pływanie jest względnie mało kontuzyjną dyscypliną sportową – w końcu nie działa na nas siła grawitacji, to i trudno wyrządzić sobie większą krzywdą. Bardzo łatwo jednak możesz nadwyrężyć swoje mięśnie czy nauczyć się błędnej techniki, które negatywnie wpłynie na posturę Twojego ciała.

Tak więc nie ryzykuj, i w miarę możliwości staraj się ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora pływania.

I pamiętaj, że basen powinien przede wszystkim sprawiać frajdę. Powodzenia!

Podobne