Home Life Style Profesjonalna pomoc w kompleksowej organizacji pogrzebu

Profesjonalna pomoc w kompleksowej organizacji pogrzebu

by admin

Nie jest łatwo pożegnać bliskiego. To moment, na który nikt chyba nie potrafi się do końca przygotować, u każdego wywoła smutek i będzie trudnym czasem do przejścia. Już sam fakt utraty najbliższych jest mocnym obciążeniem. Dlatego dla wielu osób wizja organizacji pogrzebu jest dodatkowo przytłaczająca. Sporo decyzji do podjęcia, formalności do wypełnienia. W takiej sytuacji warto zdecydować się na kompleksowe usługi domu pogrzebowego, który pomoże przejść przez te niełatwe momenty.

Zakład pogrzebowy w Warszawie – kompleksowa pomoc w organizacji pochówku

Informacja o śmierci bliskiej osoby może przyjść do nas w różnych miejscach, o różnych porach. To coś, czego zaplanować się nie da. Może się więc zdarzyć, że cała ta sytuacja spotka nas w domu. Wiele osób bardzo się tego obawia, ponieważ nie wie, co ma zrobić w pierwszej kolejności, gdy w domu umiera ktoś bliski. 

Profesjonalny dom pogrzebowy pomoże już na tym etapie. Pierwszym krokiem musi być jednak telefon na pogotowie, ponieważ to lekarz musi stwierdzić zgon. Następnie zakład pogrzebowy może już zabrać ciało do chłodni, a potem przygotować je do pochówku. Jeżeli śmierć osoby bliskiej nastąpi w szpitalu, to lekarz na miejscu zajmie się stwierdzeniem zgonu. Później procedura realizowana przez dom pogrzebowy jest taka sama.

Organizacja pogrzebu, wybór rodzaju pochówku

Kolejną decyzją, którą należy podjąć, jest ustalenie, czy pogrzeb ma się odbyć w obrządku katolickim, jakiegoś innego wyznania, a może ma być to pogrzeb świecki. Jest to o tyle istotna informacja, że w dużej mierze może narzucać, albo chociaż sugerować oprawę pochówku. To moment na podjęcie decyzji czy wcześniej odprawiana będzie Msza święta, czy będzie możliwość pożegnania się z osobą zmarłą – na przykład przy otwartej trumnie. Mogą się z tym wiązać dodatkowe formalności, wymagające na przykład kontaktu z parafią. Jednak profesjonalny dom pogrzebowy pomoże przez nie przejść, wytłumaczy, co i jak będzie przebiegać.

Pomoc przy wyborze oprawy pogrzebu

Następnym dość istotnym elementem, którym należy się zająć przy organizacji pochówku, jest wybór trumny lub urny, a także stroju dla osoby zmarłej. Dla wielu to bardzo trudny moment, nie chcą podejmować takiej decyzji, odczuwają pewnego rodzaju blokadę, która jest związana ze świadomością tego rzeczywiście ostatniego pożegnania. 

Personel zakładu pogrzebowego wykazuje się w takich sytuacjach niezwykle wysokim poziomem zrozumienia. Nie będzie więc nikogo poganiał, może jedynie podpowiedzieć, zaprezentować niektóre elementy, zasugerować, które będą również odpowiednie pod względem cenowym. Od razu w tym samym miejscu można także zamówić wieńce lub kwiaty, a także transport karawanem. Dzięki temu organizacja pochówku wiąże się z wizytą tylko w jednym domu pogrzebowym, bez konieczności jeżdżenia do kolejnych punktów czy kwiaciarni.

Formalności związane z pogrzebem

Wiele osób przeraża wizja załatwiania wielu formalności związanych z pogrzebem. Już sam moment pożegnania kogoś bliskiego jest dla nich wystarczająco przytłaczający. Obsługa domu pogrzebowego podpowie, jakie formalności należy dopełnić. Dopilnuje także, by żadnych dokumentów nie brakowało. Najważniejszym z nich jest akt zgonu. Wydaje go Urząd Stanu Cywilnego na podstawie karty zgonu wystawionej przez lekarza. Z nim należy udać się już do zakładu pogrzebowego, z którym będzie można ustalić wszystkie pozostałe kwestie, czyli na przykład wybór cmentarza, na którym dojdzie do pochówku oraz charakter i oprawę całej uroczystości. Co ważne, również dom pogrzebowy może pomóc przy ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dysponuje odpowiednimi wnioskami, również to on w naszym imieniu może się zgłosić do ZUSu z tymi dokumentami. Pozwala to osobie, która musi zająć się organizacją pogrzebu bliskiej osoby, poczuć się zaopiekowaną przez profesjonalistów. Dzięki temu będzie mieć też pewność, że wszystkie szczegóły będą dopracowane i wszelkie niezbędne formalności będą wykonane tak jak należy, z pomocą osób, które się na tym doskonale znają.

Źródło: Elizjum Warszawa – organizacja pogrzebu

Podobne