Home Medycyna Niezbędne i niezawodne wyposażenie sal operacyjnych i OIOM

Niezbędne i niezawodne wyposażenie sal operacyjnych i OIOM

by admin

Profesjonalne wyposażenie sal operacyjnych i OIOM gwarantuje komfort pracy w trakcie wykonywania operacji i zabiegów, a także ułatwia zapewnienie pacjentom opieki medycznej na najwyższym poziomie. Kluczowe jest więc funkcjonalne zaaranżowanie bloków operacyjnych oraz sal intensywnej opieki medycznej czy też sal wybudzeniowych.

Nie da się ukryć, że wyposażenie sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii w nowoczesny sprzęt, jest jedną z największych i najdroższych inwestycji w placówkach medycznych. Dlatego wszystkie kwestie związane z organizacją i wyposażeniem trzeba gruntownie przemyśleć.

Zarządzanie blokiem operacyjnym

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z modernizacją czy budową od podstaw trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów, w tym wymogi higieniczne i prawne oraz istniejącą infrastrukturę. Rozkład pomieszczeń, połączenie bloku operacyjnego z oddziałami czy też sterylizatornią i magazynem, organizacja traktów czystych i brudnych, instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna, instalacja gazów medycznych to wszystko istotne aspekty. Właściwe zarządzenie blokiem operacyjnym, bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia z pojedynczymi salami na oddziałach czy z centralnym, zbiorczym blokiem operacyjnym, wpłynie na rentowność inwestycji. Choć w praktyce rekomenduje się tę drugą opcję.

Wyposażenie sal operacyjnych

Podstawą wyposażenia sal operacyjnych są oczywiście stoły operacyjne. Szeroka oferta firm produkujących sprzęt medyczny sprawia, że bez trudu można dopasować stół zabiegowy do rodzaju zabiegów, do których będzie przeznaczony. Można też zrezygnować z wysoko wyspecjalizowanego produktu na rzecz wielofunkcyjnego i dość uniwersalnego stołu operacyjnego. Wśród istotnych parametrów jest ilość segmentów, system wymiennych blatów, przezierność stołu, konstrukcja materaców, czy też jakość materiałów. Na sali niezastąpiony jest też dobry monitor medyczny z rozbudowanym systemem diagnostycznym umożliwiającym monitorowanie stanu i bezpieczeństwa pacjenta na wielu płaszczyznach, a także aparat do znieczulania. Do tego dochodzą lampy operacyjne, zapewniające właściwe warunki pracy. Uzupełnieniem będą stoliki i wózki medyczne, kolumny zasilające lub sufitowe jednostki zasilające, a także mosty medyczne dające swobodny dostęp do wszelkich gniazd gazowych i elektrycznych z każdego miejsca sali operacyjnej.

Aranżacja sal na oddziałach intensywnej terapii

Wśród niezbędnego wyposażenia na salach intensywnej terapii są mosty zasilające, które umożliwiają podawanie pacjentom gazów medycznych, a ich dodatkowe wyposażenie, takie jak oświetlenie czy gniazdka elektryczne ułatwia opiekę nad chorym. Alternatywą są nowoczesne panele nadłóżkowe pozwalające na podłączenie aparatury medycznej oraz dostarczanie gazów medycznych. Sale intensywnej terapii doskonale uzupełniają też kolumny zasilające, sufitowe lub wolnostojące, które w zależności od konfiguracji umożliwiają kompleksową instalację sprzętu medycznego. To właśnie one posiadają między innymi punkty poboru gazów medycznych, gniazda ekwipotencjalne, gniazda elektryczne, wysięgniki kroplówek, kosze na dreny i materiały opatrunkowe, oświetlenie LED i inne opcjonalne elementy. Wyposażenie sal w doskonałej jakości sprzęt zapewni pacjentom komfort i bezpieczeństwo, a personelowi medycznemu komfortowe wykonywanie pracy.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

Podobne