Home Life Style Praktyczny poradnik jak zmotywować się do ćwiczeń?

Praktyczny poradnik jak zmotywować się do ćwiczeń?

by admin
Praktyczny poradnik jak zmotywować się do ćwiczeń?

Jak się zmotywować do ćwiczeń? W podobny sposób, jak do wszystkich nowych nawyków, które chce się wprowadzić w życie. Liczy się wytrwałość, systematyczność i dobra motywacja. Nagroda być może nie pojawi się od razu, ale tym razem czas będzie działał na naszą korzyść, bo im dłużej będziemy ćwiczyć, tym poczujemy się bardziej szczęśliwi, silni, odstresowani, szczuplejsi i w końcu zdrowsi.

Jeśli zastanawiasz się jak zmobilizować się do ćwiczeń można powiedzieć, że jesteś na dobrej drodze. Tak trzymać! 

Dobra motywacja to podstawa

Aby przemóc się do aktywności fizycznej trzeba wyznaczyć sobie cel, do którego się dąży. Motywacją do ćwiczeń w domu może być lepsza kondycja, poprawa samopoczucia i zwiększenie życiowej energii, budowa mięśni, wymarzona sylwetka. Najlepiej, żeby nagroda za nasz wysiłek wiązała się też z konkretną nagrodą, np. zmieniam pracę i chcę wypaść jak najlepiej, szukam nowego chłopaka i chcę się poczuć pewniej, mam w planach kupno dżinsów i chcę się zmieścić w mniejszy rozmiar, jadę na wakacje i na plaży chcę się lepiej prezentować, rzucam palenie i muszę rozładować stres. Jak zacząć ćwiczyć w domu?

 • znajdź w internecie trenera, z którym będziesz wykonywać trening on-line (on też będzie podpowiadał jak się motywować do wysiłku);
 • wybierz zestawy ćwiczeń do systematycznego powtarzania;
 • przygotuj sobie strój sportowy i akcesoria;
 • wybierz muzykę do ćwiczeń w domu, którą lubisz. Ćwiczenia przy muzyce odchudzające są bardziej skuteczne

Dobre nawyki trzeba wypracować

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie jak zmotywować się do ćwiczeń na dłużej, trzeba popracować nad wprowadzeniem nowego nawyku. Niektórzy badacze mówią, że wystarczą do tego 21 dni, inni że potrzebny jest dłuższy czas, aczkolwiek jednorazowe zrywy nie wystarczą. Jak zmusić się do ćwiczeń, kiedy na chwilę wygaśnie nam motywacja?

 • ustal sobie grafik i wyznacz czas na ćwiczenia codziennie lub kilka razy w tygodniu w konkretne dni, budowanie sylwetki w domu trzeba też zaplanować;
 • notuj ile ćwiczysz i ile gubisz centymetrów;
 • połącz ćwiczenia z już wypracowanym nawykiem, np. ćwiczenia po porannej kawie lub przed wieczorną kąpielą;
 • zmieniaj rodzaje ćwiczeń, żeby się nie nudzić; może tym razem trening mma w domu?
 • zawieś w domu motywujące zdjęcia do odchudzania.

Jak zmotywować się do treningu?

Kolejnym sposobem jest zastanowienie się jaki rodzaj aktywności nam najbardziej odpowiada. Czy będzie to pilates, cardio, a może energiczny aerobik. Jeśli widzimy, że regularne ćwiczenia w domu nie są dla nas, możemy je urozmaicić dniem spaceru lub bieganiem na świeżym powietrzu. Jak zmotywować się do biegania? Najprościej znajdź sobie towarzysza i zmotywuj go do wspólnego wysiłku. Można też kupić nowy, efektowny strój, wybrać malowniczą trasę lub muzykę, przy której będziemy mieć więcej siły.

Jak się zmotywować, kiedy mamy zły humor i nic się nie układa? Aktywność fizyczna wiąże się z wydzielaniem hormonu szczęścia – dopaminy i naprawdę wielu osobom pomogła przetrwać najgorsze chwile. Z Tobą nie będzie inaczej, spróbuj.

Gotowe odpowiedzi na wymówki

Oczywiście, nie będziesz miał codziennie ochoty na trening, ale już dziś możesz sobie przygotować swoje odpowiedzi na pojawiające się wymówki, które potrafią zniszczyć najlepsze pomysły. Możesz sobie je zapisać i czytać w tzw. chwilach zwątpienia:

 • I tak nie będę miał czasu” – jak się zmotywować do treningu? Prawda jest taka, że im więcej mamy obowiązków, tym robimy więcej, bo nie marnujemy czasu na głupoty. Zamiast godziny na Facebooku”, wybierz trening;
 • Nie mam siły, nie chce mi się ćwiczyć” – jak zmotywować się do ćwiczeń? To właśnie dzięki ćwiczeniom jesteśmy silniejsi i mamy więcej energii. Warto też zastosować zdrową dietę;
 • Jak zmotywować się do ćwiczeń i diety? To u mnie niemożliwe” – dieta plus ćwiczenia przyspieszą efekty, czyli Twoją nagrodę, o którą przecież walczysz;
 • Mam w domu dzieci” – Jak się zmobilizować do ćwiczeń? – ćwicz z dziećmi;
 • Nie dzisiaj” – jak się zmotywować do ćwiczeń? Zacznij ćwiczyć od razu i trzymaj się terminów. Bądź odpowiedzialny.
 • Nie mam w domu przyrządów” – jak zmotywować się do treningu? Na początek wystarczą butelki wypełnione wodą mineralną.
 • Nie mam gdzie ćwiczyć w domu”  – jak zmotywować się do treningu? Zapisz się na siłownię.
 • Dziś rano mi się nie chce, wieczorem” – jak się zmotywować? Trzymaj się stałych pór i wyznaczonych terminów.

Motywacja do treningu na siłowni

Jeżeli dalej nie czujesz się przekonany do ćwiczeń w domu, zapisz się na siłownię. Będzie się to wiązać z pewnym wydatkiem, ale być może dla Ciebie to też będzie sposób, jak się zmotywować. Możesz też wybrać swoją muzykę na siłownię, poprosić trenera lub innych uczestników zajęć o podpowiedź jak się zmotywować do ćwiczeń i diety, sprawdzić jaka np. jaka najlepsza jest muzyka do rozciągania, a jaka do cardio. Wbrew pozorom muzyka motywująca do treningu może wnieść bardzo dużo. Nie bez przyczyny muzyka do ćwiczeń na siłowni, jest często inna, niż ta którą słuchamy na co dzień. Większe zaangażowanie w wysiłek, które daje siłownia, to także zdjęcia motywujące do ćwiczeń wiszące na ścianach.

Aby jeszcze lepiej się zmotywować, możesz wybrać trenera personalnego. On na pewno podpowie jak się zmobilizować do aktywności, jak zmotywować się do ćwiczeń, jaka jest najlepsza muzyka motywująca do działania, albo jak się zmotywować do treningu, kiedy przychodzi kryzys.

Źródło: Krajek Team

Podobne