Home Budownictwo Czym jest inteligentny dom?

Czym jest inteligentny dom?

by admin

Wciąż pogłębiająca się automatyzacja widoczna jest nie tylko w branży przemysłowej, ale również w budownictwie oraz architekturze wnętrz. Nowoczesne rozwiązania warto wykorzystać w celu poprawy warunków mieszkaniowych i zwiększenia komfortu wykonywania codziennych czynności.

To wszystko zapewnia tak zwany inteligentny dom. I choć termin ten niektórym może wydać się niejasny, w praktyce jego wyjaśnienie jest bardzo proste. Inteligentny dom (z angielskiego Smart Home) to bowiem określenie systemu, który integruje w sobie instalacje oraz urządzenia znajdujące się w budynku. Wszystko to zostaje połączone w jednej sieci, dzięki czemu możliwe staje się łatwe sterowanie poszczególnymi elementami systemu za pośrednictwem jednego urządzenia – panelu sterowania, pilota, przycisków, a nawet smartfona.

Co integruje system?

Największą zaletą systemu inteligentnego domu jest fakt, iż integruje on mnóstwo pomniejszych elementów, w skład których wchodzą wspomniane wcześniej instalacje oraz urządzenia. Lista produktów systemu może być bardzo szeroka. Najczęściej znajduje się na niej:

  • ogrzewanie,
  •  oświetlenie,
  • rolety, żaluzje, markizy, firany, zasłony,
  • zraszacze ogrodowe,
  • systemy alarmowe,
  •  kamery IP,
  • urządzenia RTV i AGD,
  • gniazdka elektryczne,
  • czujniki dymu, temperatury, gazu, zalania,
  • bramy i furtki,
  • okna wyposażone w siłowniki.

Wszystkie te elementy mogą zostać połączone w jeden system, co pozwoli na dostosowanie ich pracy w sposób zdalny, przy użyciu jednego urządzenia. Bardzo często jest nim smartfon. Korzysta on ze specjalnie przygotowanej aplikacji łączącej się z centralą. Dzięki niej użytkownik może łatwo dostosować pracę grzejników, zmienić oświetlenie, wyłączyć telewizor, sprawdzić podgląd kamer czy też uruchomić zraszacze w ogrodzie.

Gdzie wykorzystywany jest system Smart Home?

Choć opis systemu inteligentnego domu może wydać się nieco skomplikowany, w rzeczywistości jest to coś bardzo prostego. Sekret tkwi we wspomnianej integracji różnych instalacji oraz urządzeń. Co ważne, może ona zostać wykonana w wielu różnych miejscach, nie tylko w nowopowstających, dużych domach. Smart Home zakładany jest bowiem także w mieszkaniach, biurach, placówkach edukacyjnych, budynkach użyteczności publicznej, sklepach, hotelach, a nawet w kościołach.

W przypadku już powstałych budynków, system inteligentnego domu może zostać zainstalowany bez konieczności kucia ścian i wykonywania wielu skomplikowanych prac montażowych. Wszystko to umożliwiają rozwiązania bezprzewodowe. Elementy systemu montowane są w puszkach podtynkowych lub w odbiornikach. Oczywiście nad pracą inteligentnego domu czuwa dedykowane oprogramowanie, które pozwala na konfigurację wszystkich elementów systemu, a także na planowanie i ustawianie różnego rodzaju programów oraz scen.

Istnieje też możliwość instalacji systemu przewodowego, który jednak jest zalecany jeszcze na etapie budowy. Zwłaszcza w bardzo dużych obiektach, w których system bezprzewodowy mógłby sobie nie poradzić ze względu na ograniczenia zasięgowe. 

Inteligentny dom – wady i zalety

Zawsze w przypadku tego typu systemów rodzi się pytanie – czy warto? Inteligentny dom bez wątpienia ma wiele zalet, które powinny zachęcić wiele osób, które obawiają się jego instalacji z powodu rzekomo wysokiego poziomu skomplikowania. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Wygoda – zaleta najważniejsza. Jeden, centralny system zarządzania pozwala na sterowanie instalacjami oraz urządzeniami w sposób zdalny. Nawet wówczas, gdy nie znajdujemy się w domu (pozwalają na to systemu wykorzystujące połączenie internetowe). Do tego dochodzi automatyzacja pewnych funkcji, dzięki której wiele czynności jest wykonywanych bez naszego udziału – np. automatyczne podlewanie ogrodu, obniżanie temperatury po wyjściu z domu czy choćby sterowanie pompką cyrkulacyjną, aby mieć zawsze ciepłą wodę w kranie.
  • Wzrost bezpieczeństwa – integracja systemu inteligentnego domu z instalacją alarmową, przeciwwłamaniową i przeciwpożarową gwarantuje stałą kontrolę nad tym, co dzieje się w chronionych pomieszczeniach. Użytkownik otrzymuje powiadomienia (np. na smartfona) o ewentualnych zagrożeniach.
  • Szybkość – wyzwalanie zaawansowanych scenariuszy jednym tapnięciem w ikonkę lub przy użyciu jednego przycisku. Za przykład niech posłuży scena kino: opuszczenie rolet, przygaszenie świateł, wysuw ekranu, rzutnika, podwyższenie temperatury. 
  • Elastyczność – system inteligentnego domu może zostać dopasowany do specyfiki budynku, a także indywidualnych potrzeb użytkowników. Z łatwością można go rozbudowywać, a także modyfikować jego działanie z upływem czasu i nabywaniem przez domowników nowych przyzwyczajeń.

W przypadku wad systemu, wymieniane są najczęściej ewentualne zakłócenia jego działania oraz problemy montażowe. Wszystko to traci na znaczeniu w przypadku wyboru dobrej firmy wykonawczej czy instalatora często polecanego przez producenta. Dostarczy on sprawdzony, nowoczesny system, a także zagwarantuje bezproblemową instalację. Pozwoli to cieszyć z ogromnych możliwości, jakie zapewnia inteligentny dom.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

Podobne