Zakup nowego mieszkania to bardzo skomplikowany i często żmudny proces, który wymaga ogromnej cierpliwości, a także umiejętności godzenia się na rozmaite kompromisy. Mając to na uwadze, warto robić wszystko, aby całość przebiegała w sposób jak najkorzystniejszy. Zwłaszcza pod względem finansowym.
To właśnie koszty są przecież decydujące dla większości osób zainteresowanych nowymi mieszkaniami. Jak się okazuje, ich ograniczenie nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać. Konieczne będzie jedynie podjęcie kilku ważnych decyzji.
Mieszkania na sprzedaż bez pośredników – czy to się opłaca?
Pierwsza z nich polegać będzie na wyborze sposobu przeprowadzenia całej transakcji. Co będzie lepszym rozwiązaniem – zakup z biurem nieruchomości czy bezpośrednio u dewelopera?
Pierwsza opcja wydaje się korzystna z punktu widzenia dostępnych usług, na które można liczyć. Dedykowany agent analizuje rynek w poszukiwaniu nieruchomości spełniającej wskazane kryteria, a także zapewnia wsparcie podczas załatwiania formalności i podpisywania umów. Niestety, jego pomoc kosztuje. I to naprawdę sporo. Opłaty pobierane są poprzez prowizję dla biura nieruchomości, która wyniesie od 2% do nawet 5% wartości mieszkania. W efekcie zapłacić trzeba nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Od tego typu wydatków uwolnić może zakup mieszkania bez pośredników, a więc bezpośrednio u dewelopera. To klient decyduje o tym, jaki lokal go interesuje. Przekłada się to na znacznie większą swobodę. Co ważne, deweloper zapewnia dostęp do pełnej informacji na temat wskazanych inwestycji. Często służy on również pomocą w sfinalizowaniu transakcji. W jaki sposób? Do tego dojdziemy w dalszej części tekstu.
Najistotniejszą informacją wydaje się możliwość uniknięcia sporych prowizji, które mogą zwiększyć koszty transakcji. Oczywiście nie oznacza to, że za nic nie trzeba płacić, jednak opłaty wynikające z ewentualnej pomocy przy odbiorze mieszkania będą znacznie niższej.
Jak kupić mieszkanie u dewelopera? Krok po kroku
Skoro wiadomo już, na jakie korzyści mogą liczyć klienci rezygnujący z pośredników, warto przedstawić dokładnie całą procedurę zakupu nieruchomości. Wskazuje ona wszystkie kwestie, na które lepiej zwrócić uwagę.
1. Analiza własnych potrzeb i możliwości
Jeszcze przed przejrzeniem dostępnej oferty należy zastanowić się nad tym, jaka nieruchomość okaże się tą optymalną. Czy ma być to kawalerka, mieszkanie dwupokojowe, segmenty czy też dom? Ogromne znaczenie ma oczywiście metraż i lokalizacja. Jednocześnie trzeba pamiętać o finansach. Wstępna ocena zdolności kredytowej będzie bardzo pomocna.
2. Kontakt z deweloperem
Ważny jest wybór odpowiedniej firmy, dlatego konieczne trzeba przeanalizować ofertę, a następnie zweryfikować podmioty działające na rynku. Istotna będzie nie tylko legalność działania, ale też doświadczenie (dobrze jest sprawdzić poprzednie inwestycje dewelopera), opinie innych klientów oraz ewentualne usługi dodatkowe. Szczególnie cenione są firmy, które zapewniają dostęp do doradców kredytowych, którzy pomogą w uzyskaniu finansowanie. Wskazują najlepsze opcje, wspierają podczas prowadzenia negocjacji z bankiem i wyjaśniają wszelkie formalności oraz zawiłości prawne.
3. Wybór nieruchomości i podpisanie umowy przedwstępnej
Gdy w ofercie dewelopera znajduje się odpowiednie mieszkanie i wszystko wydaje się być w porządku, można przejść do umowy przedwstępnej. Zawiera ona istotne informacje związane między innymi z ostateczną ceną, terminami zapłaty i warunkami przekazania mieszkania.
4. Odbiór nieruchomości i umowa ostateczna
Podczas odbioru należy dokładnie sprawdzić, czy lokal spełnia ważne kryteria i czy nie pojawiły się jakieś defekty. Za ich naprawę odpowiada deweloper, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Po wszystkim dochodzi do podpisania umowy ostatecznej.
Zakup mieszkania bez pośredników pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy. Oczywiście nie należy podchodzić do całej operacji bez właściwego przygotowania. Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne.