Ocieplenie domu to inwestycja na lata, pozwalająca w skali roku na spore oszczędności związane ze zużyciem energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Warto więc skorzystać z materiałów o najlepszej jakości, które przełożą się na długą trwałość ocieplenia. Dobierając materiały należy uwzględnić stan budynku oraz to, z jakich materiałów został on wykonany. Oprócz samych materiałów izolujących niezwykle ważną rolę odgrywa sam klej, który odpowiada za poprawne przyleganie styropianu czy też wełny do podłoża.
Dobry klej gwarancją trwałego ocieplenia
W branży budowlanej wyróżnia się wiele rodzajów klejów, które przeznaczone są do różnych powierzchni – najczęściej stosowanym rozwiązaniem są tak zwane kleje mineralne posiadające w swym składzie cement oraz polimery. Kleje mineralne występują w suchej formie, które w połączeniu z wodą tworzą solidne spoiwo dla ścian wykonanych z betonu, pustaków oraz bloczków piaskowo-wapiennych.
Przy wyborze kleju zaleca się, by kierować się rodzajem materiału, który będzie ocieplał budynek. Odmienna charakterystyka wełny mineralnej oraz styropianu przekłada się na właściwości kleju – przykładowo, chcąc ocieplić budynek za pomocą wełny należy dobrać takie spoiwo, które w swoim składzie posiada zwiększoną liczbę polimerów – odpowiednia mieszanka pozwoli utrzymać wełnę, której masa jest większa, niż w przypadku styropianu. Co ważne, w przypadku budynków mieszkalnych zastosowanie tego rodzaju kleju nie wymaga wcześniejszego kołkowania, bowiem mocne spojenie z podłożem oraz relatywnie krótki czas wiązania całkowicie pozwala ominąć wspomnianą czynność.
Ciekawym rozwiązaniem są także kleje zawierające w swym składzie biały cement, właściwości takiej zaprawy zapobiegają ewentualnemu łódkowaniu styropianu oraz pozwalają skrócić czas oczekiwania związany z podjęciem kolejnych prac ociepleniowych.
Kleje do różnego rodzaju podłoża
Na rynku materiałów budowlanych znaleźć można również kleje poliuretanowe, które są nie tylko prostsze w aplikacji, ale również szybciej wiążą materiał z danym podłożem. Ten rodzaj spoiwa został zaprojektowany z myślą o styropianie. Zapewnia on większy komfort związany z aplikacją, jak również trwałe i mocne wiązanie z ocieplaną powierzchnią. W sprzedaży dostępny jest w formie puszek, które rozprowadza się za pomocą specjalnych aplikatorów.
Zaletą kleju poliuretanowego jest jego szybkie działanie w każdej temperaturze. Wstępne spojenie następuje już po pierwszych dwóch godzinach od momentu jego użycia. Doskonale radzi sobie z różnego rodzaju podłożami – w szczególności z powierzchniami wykonanymi z materiałów bitumicznych, takich jak: papa oraz bezrozpuszczalnikowe masy KMB, jak również z betonem i tynkiem. Dzięki jego unikalnym właściwościom nadaje się również do zastosowania w zaciemnionych powierzchniach narażonych na wilgoć np. garaż lub piwnica.
Na uwagę zasługują też uniwersalne mieszanki, których skład jest dobrany w taki sposób, by swobodnie przyklejać zarówno wełnę mineralną, jak i styropian. Oprócz spajania płyt uniwersalne kleje świetnie sprawdzają się podczas wykonywania warstwy zbrojeniowej. Do prac dekoracyjnych najczęściej wykorzystywane są specjalne kleje służące do zatapiania siatek zbrojących – ich bogaty skład zapewnia wysoką trwałość i łatwą aplikację – co ważne optymalnie dobrane komponenty umożliwiają pokrycie sporych powierzchni, dzięki czemu wydajność kleju jest naprawdę spora.
Przymierzając się do ocieplenia budynku warto skonsultować się z ekspertami, którzy rzetelnie doradzą najtrwalsze rozwiązania oraz produkty. Chcąc długo cieszyć się dobrze wykonanym ociepleniem należy stosować materiały wysokiej jakości, które będą dostosowane do powierzchni budynku, jak również do materiału termoizolacyjnego. Dzięki szerokiemu asortymentowi na rynku materiałów budowlanych ocieplenie domu staje się nie tylko prostsze, ale również szybsze i wydajniejsze. Odpowiednio zastosowane komponenty pozwolą zyskać spore oszczędności w skali roku związane z zachowaniem energii cieplnej w budynku.