Home Biznes Czy eksploatacja klimatyzacji musi dużo kosztować?

Czy eksploatacja klimatyzacji musi dużo kosztować?

by admin

Niegdyś instalacja systemu klimatyzacji oraz jej serwis był zarezerwowany tylko dla nielicznych, stąd też utarły się stereotypy, że jest ona dobrem luksusowym na które wciąż mogą sobie pozwolić wybrani. Faktem jest jednak to, że postęp technologiczny oraz malejący koszt układu chłodzącego sprawił,  że z czasem stała się ona powszechniejsza. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do jej montażu w pomieszczeniach domowych oraz biurach jest wzrost temperatur w okresie letnim. Czy da się więc korzystać z klimatyzacji tak, by była ona dostępna na każdą kieszeń?

Użytkowanie klimatyzacji – koszty

Systemy klimatyzacyjne składają się z urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dlatego dla wielu przyszłych użytkowników kluczowe staje się pytanie ile trzeba będzie zapłacić za komfort termiczny zimą podczas chłodzenia pomieszczeń oraz ewentualne ogrzewanie lub ogrzewanie pomieszczeń zimą i okresach przejściowych. 

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu czy mieszkaniu warto zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzeń odpowiedzialne za pobór energii elektrycznej. Tu znaczenie będzie miała zarówno klasa efektywności energetycznej, jak i sprawność energetyczna urządzeń. Klasa energetyczna określana jest symbolami np. A+++ i wskazuje zakres zużycia prądu podczas pracy urządzenia. Natomiast sprawność energetyczna określana jest przez parametry SEER i SCOP, które oznaczają sezonową efektywność energetyczną w trybie chłodzenia i grzania.    

Klasa energetyczna – sprawdź czy klimatyzatory są energooszczędne

Każde urządzenie elektryczne posiada klasę energetyczną, która świadczy o poziomie zużycia prądu. Klimatyzatory ścienne Toshiba posiadają klasę energetyczną od A+ do A+++, czyli są urządzeniami energooszczędnymi, pozwalającymi na niskie zużycie energii elektrycznej. 

Najbardziej energooszczędną jednostką ścienną wśród klimatyzatorów Toshiba jest model Daiseikai 9, który otrzymał klasę energetyczną A+++ zarówno w zakresie grzania, jak i chłodzenia. To świadczy o rekordowo niskim zużyciu prądu podczas pracy. Co więcej, posiada także niezwykle korzystne wskaźniki wydajności sezonowej – SCOP 5,20 i SEER 9,10. 

Warto wiedzieć, że występuje zależność pomiędzy ceną zakupu urządzeń, a wydatkami związanymi z bieżącym utrzymaniem systemu. Im wyższa jest cena za klimatyzatory tym niższe są wydatki ponoszone na miesięczne zużycie prądu potrzebnego do zasilania urządzeń. 

Sposobem na obniżenie wydatków na energię elektryczną jest umiejętne użytkowanie systemu klimatyzacji. Urządzenia pobierają najwięcej mocy w trybie intensywnej pracy. Z kolei utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach powoduje, że koszty przeznaczone na prąd są stosunkowo niskie. Dlatego też zaleca się ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniach, dzięki czemu zainstalowane w nich jednostki pracują jedynie przy obciążeniu częściowym, co bezpośrednio przekłada się na wydatki przeznaczone na prąd.

Warto na wstępie zrobić szczegółową kalkulację i zaznajomić się ze specyfikacją poszczególnych klimatyzatorów, gdyż może się okazać, iż pozorna oszczędność na początku generuje ze sobą większe koszty związane z codzienną eksploatacją – w tym z nadmiernym poborem prądu. Szacując, że miesięczne w danym mieszkaniu klimatyzacja używana jest przez około 50-70 godzin przekłada się to na wydatek rzędu 40-60 złotych. Sumując 3-4 miesiące w okresie wiosenno-letnim w skali roku wydatek nie powinien znacząco obciążać domowego budżetu.

Serwis klimatyzacji – koszty

Użytkowanie klimatyzacji wiąże się także z systematycznym jej serwisem i przeglądami. Korzystanie z usług gwarantuje bezawaryjność pracy przez cały sezon oraz czyste powietrze przez cały rok.

Co składa się na serwis?

Zaleca się by minimum raz w roku dokonywać przeglądu klimatyzacji – ma to ogromny wpływ na na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu. Czynności serwisowe obejmują przede wszystkim kompleksowe czyszczenie instalacji oraz wymianę filtrów, dzięki czemu z układu usuwane są wszelkie zabrudzenia wpływające negatywnie na pracę parowników, jak również skraplaczy. Kolejnym krokiem jest odgrzybienie układu. Ma to o tyle ważne znaczenie, że dzięki tej czynności pozbywa się wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów, które mogą przedostawać się do organizmu. W ramach inspekcji serwisanci mają za zadanie dokonać oceny całej instalacji wraz z testem szczelności. Poprawne działanie całej aparatury pozwala zwiększyć wydajność układu, a co za tym idzie zwiększyć komfort związany z użytkowaniem. Ostatnim zadaniem jest uzupełnienie układu czynnikiem chłodzącym.

Ile to kosztuje?

Złożoność układu i liczba urządzeń przekłada się na koszt przeglądów okresowych. Obsługa związana z cyklicznym przeglądem według średnich rynkowych stawek wynosi od dwustu złotych w górę.

Źródło: Klimatyzacja Warszawa – Clima.com.pl

Podobne