W ostatnim czasie pompy ciepła stały się niezwykle popularne. To nowoczesne urządzenia, które gwarantują nie tylko wysoki komfort termiczny przez cały rok, ale również możliwość uzyskania poważnych oszczędności finansowych. Nie mówiąc już o tym, że ich montaż i obsługa to jeden ze sposobów na ochronę środowiska naturalnego. Wśród najczęściej kupowanych sprzętów tego typu znajdują się pompy ciepła powietrze-powietrze. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak działają i dlaczego warto w nie inwestować.
Co to jest pompa ciepła powietrze-powietrze?
Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem, które pozyskuje ciepło z powietrza. Jednak po kolei. Na pewno musisz wiedzieć o tym, że jednym z najważniejszych elementów całego systemu okazuje się parownik, czyli jednostka montowana na zewnątrz. To właśnie ona pobiera powietrze – następnie jest ono doprowadzone do czynnika grzewczego, który pobiera z niego ciepło.
Kolejnym istotnym elementem jest sprężarka. Jej zadanie polega na zassaniu gazu i zwiększeniu jego ciśnienia, co bezpośrednio przekłada się na wzrost temperatury. Do tego dochodzi jednostka wewnętrzna, w której dochodzi do skroplenia wspomnianego gazu i pobierania z niego ciepła, które wykorzystywane jest do zasilenia grzejników, a więc do ogrzania budynku.
Co istotne, powietrzne pompy ciepła pozwalają też na przygotowanie wody użytkowej. Na rynku dostępne są również modele obsługujące tryb odwrotnego procesu ogrzewania. Dzięki niemu latem powietrze jest ochładzane, a pompa staje się swego rodzaju klimatyzatorem.
Najważniejsze zalety powietrznych pomp ciepła
Dostęp do ogromnej liczby mocno zróżnicowanych sprzętów tego typu to jedna z kluczowych przyczyn popularności omawianych systemów. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby precyzyjnie dopasować je zarówno do specyfiki budynku mieszkalnego, jak i potrzeb domowników. Tyczy się to nie tylko możliwości i obsługiwanych trybów, ale także istotnych parametrów technicznych. Na jakie jeszcze zalety tych urządzeń możemy wskazać?
- Wspomnieć trzeba na pewno o tym, że pompa ciepła powietrze-powietrze pozwala uzyskać poważne oszczędności. Nawet jeśli początkowa inwestycja może wydać się kosztowna, niskie rachunki za ogrzewanie szybko ją zrekompensują.
- Powietrzne pompy ciepła są niezwykle efektywne. W sposób skuteczny regulują temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, gwarantują jednocześnie dostęp do ciepłej wody użytkowej. Wiele osób docenia niezawodność takiego systemu.
- Do tego dochodzi jeszcze wygodna obsługa. Producenci dbają o to, aby sterowanie systemem odbywało się w sposób zdalny – przy pomocy dedykowanych pilotów bądź aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki temu jesteś w stanie zadbać o wysoki komfort w swoim domu.
- Powietrzne pompy ciepła nie wymagają zasilania paliwem. Nie musisz więc pamiętać o zakupie peletu, czy też węgla. Co równie istotne, działają one przez cały rok, nawet wówczas, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -25 stopni Celsjusza.
Pompy ciepła powietrze-powietrze – o czym należy pamiętać przy zakupie?
Jeśli powyższe informacje przekonały Cię na tyle, że chcesz postawić na tego typu instalację, musisz jeszcze zwrócić uwagę na parametry techniczne dostępnych sprzętów. To właśnie na ich podstawie jesteś w stanie dopasować je do specyfiki ogrzewanego budynku, a także ogólnego zapotrzebowania na ciepło.
Duże znaczenie ma tutaj zwłaszcza moc pompy ciepła, jak również jej wydajność. Nie zapominaj też o obsługiwanych trybach działania. Do tego wszystkiego dochodzi sam montaż. Na rynku znajdziesz powietrzne pompy ciepła typu multisplit, które idealnie nadają się do ogrzewania (bądź chłodzenia) wielu pomieszczeń. Jeżeli nie wiesz, co wybrać lub potrzebujesz pomocy z montażem, skorzystaj z pomocy oferowanej przez fachowców, czyli firmy zajmujących się sprzedażą i instalacją pomp ciepła. Dzięki nim znacząco ułatwisz sobie podjęcie ostatecznej decyzji.
źródło: Klimatyzacja Warszawa