Home Budownictwo Podziemne zbiorniki na gaz – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Podziemne zbiorniki na gaz – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

by admin
Podziemne zbiorniki na gaz – kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Zbiornik na gaz propan jest nieodzownym elementem składowym zbiornikowej instalacji gazowej. Mnogość opcji sprawia, że wybór zbiornika najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb nie jest wcale łatwy. Najwięcej trudności sprawia rozstrzygnięcie wad i zalet pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym. Podpowiemy, kiedy, na jakiej działce oraz w jakiej sytuacji warto wybrać podziemny zbiornik na gaz, aby było to uzasadnione i funkcjonalne.

Zbiorniki na gaz propan – jakie mam możliwości?

Opcji, jakie mamy, wybierając zbiornik na gaz propan, jest wiele. Z jednej strony musimy zdecydować o pojemności zbiornika. Tu wybór opiera się na przesłankach matematycznych i analitycznych. Oznacza to, że określamy pojemność zbiornika na gaz na podstawie przewidywanego zużycia gazu, metrażu domu i liczby jego mieszkańców. Zdecydowanie ułatwia to sprawę. Następnie inwestor decyduje, czy kupić zbiornik nowy czy używany. Tutaj zazwyczaj rozstrzygająca jest kwestia finansowa, gdyż używane zbiorniki na propan są tańsze od swoich nowych odpowiedników. Znacznie mniej oczywisty oraz logiczny jest wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym i podziemnym. Przyszli użytkownicy zbiornikowych instalacji na propan zastanawiają się, kiedy wybór podziemnego zbiornika na gaz będzie dobrym rozwiązaniem. Warto dogłębnie przemyśleć tę kwestię.

Podziemny zbiornik na gaz – czy sprawdzi się na mojej działce?

Podziemne zbiorniki na gaz to rozwiązanie idealne dla osób ceniących sobie estetykę posesji i dbających o każdy, nawet najdrobniejszy element obejścia. Wynika to z faktu, że zbiorniki te są umieszczane w specjalnie przygotowanym wykopie i ukrywane, w całości bądź częściowo, pod powierzchnią gruntu. Dzięki takiemu zabiegowi zbiornik z gazem jest niewidoczny. Jeżeli jednak to za mało, jest możliwość jeszcze dokładniejszego zakamuflowania obecności zbiornika na płynny gaz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jego powierzchni zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty i utworzyć rabatkę.

Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze zbiornika podziemnego jest wielkość działki. Specjaliści zalecają wybór podziemnego zbiornika na propan dla niewielkich posesji i mniejszych podwórek. Uzasadnieniem są obowiązujące przepisy dotyczące lokalizowania zbiorników na gaz płynny na posesji tak, aby było to całkowicie bezpieczne.

Jakie wymogi trzeba spełnić, instalując podziemny zbiornik na propan?

Umieszczając na swojej działce zbiornik na gaz propan, należy zapoznać się z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Wspomniany akt prawny zawiera dokładne przepisy określające minimalne odległości, jakie zbiornik z gazem płynnym musi zachować względem budynków wszelkiego typu, granicy działki, studzienek kanalizacyjnych czy linii energetycznych. 

Ważną informacją jest to, że ustawodawca wymaga od inwestorów o połowę mniejszych odstępów w przypadku zbiorników podziemnych niż wobec naziemnych zbiorników na gaz. Tym samym na małej działce znalezienie odpowiedniej lokalizacji i posadowienie zbiornika podziemnego jest dużo łatwiejsze niż w przypadku zbiornika naziemnego.

Kiedy warto wybrać zbiornik podziemny?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, a więc: kiedy warto wybrać podziemny zbiornik na gaz? Bez wątpienia wtedy, gdy nasza posesja ma niewielkie wymiary i odpowiednie ulokowanie zbiornika naziemnego byłoby kłopotliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy. 

Ponadto wybierzmy zbiornik podziemny, kiedy chcemy zachować wygląd i estetykę obejścia lub zwyczajnie wolimy, aby inwestycja nie rzucała się w oczy każdemu przechodniowi. Podziemne zbiorniki na gaz propan to funkcjonalność i wygoda, która doskonale sprawdza się w praktyce.

Źródło: LPGDirect.pl

Podobne