Gospodarowanie odpadami w przedsiębiorstwie wiąże się z koniecznością wypełnienia obowiązków z zakresu ochrony środowiska. Jednym z nich jest rejestracja w BDO. Czym jest Baza Danych Odpadowych? Kto jej podlega, a kto nie? Jakie kary czekają za brak wpisu?
Baza Danych Odpadowych (BDO) – co to?
Baza Danych Odpadowych (BDO), a właściwie Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, to rejestr, który gromadzi dane o podmiotach zajmujących się wytwarzaniem odpadów. Jego wprowadzenie ma służyć sprawniejszemu zarządzaniu gospodarką śmieciową w Polsce i ograniczeniu niewłaściwych praktyk przedsiębiorstw, takich jak tworzenie nielegalnych wysypisk.
Kto podlega rejestracji w BDO?
Obowiązkiem rejestracji w Bazie Danych Odpadowych są objęte wszystkie podmioty wymienione w artykułach 50 ust. 1 i 51 ust. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2013 poz. 21), czyli m.in.:
- przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję,
- firmy wprowadzające na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, opony, akumulatory, oleje, smary oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań,
- podmioty prowadzące punkty zbierania i stacje demontażu pojazdów,
- firmy transportujące odpady,
- posiadaczy odpadów, którzy uzyskali pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
W praktyce oznacza to, że obowiązek rejestracji w BDO i prowadzenia ewidencji odpadów dotyczy nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również jednoosobowych działalności gospodarczych. Wystarczy, że prowadzisz niewielki biznes, w ramach którego udostępniasz klientom torby na zakupy wykonane z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową, a musisz wpisać się do rejestru.
Kto nie podlega rejestracji w BDO?
Istnieje również katalog podmiotów, które mimo że gospodarują odpadami, nie są zobowiązane do rejestracji w BDO. Zalicza się do nich:
- osoby fizyczne i jednostki organizacyjne, które nie są przedsiębiorcami, wykorzystujące odpady na własne potrzeby,
- podmioty, które organizują nieprofesjonalne zbieranie odpadów,
- wytwórcy odpadów komunalnych.
Uwaga! Odpady, które powstają w części socjalnej dla pracowników, traktuje się jak odpady komunalne. W efekcie nie podlegają ewidencji, a ich wytwórcy nie muszą uzyskiwać wpisu do rejestru w BDO.
Rejestr BDO a obowiązki przedsiębiorcy – o czym należy pamiętać?
Samo zarejestrowanie się (uzyskanie wpisu) do BDO nie wystarczy, aby przedsiębiorca spełniał ciążące na nim obowiązki. Musi również regularnie opracowywać i składać skrupulatne sprawozdania, które będą ewidencjonować odpady i zawierać informacje m.in. o ich masie, rodzaju i sposobie gospodarowania, a także instalacjach przeznaczonych do przetwarzania śmieci.
Co ważne, jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność podlegającą rejestracji w BDO, musi uzyskać wpis przed formalnym rozpoczęciem biznesu. W przypadku złożenia niewłaściwie wypełnionego lub niekompletnego formularza cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy, w ciągu których nie można działać.
Z tego względu sporządzenie wniosku o wpis do rejestru BDO warto zlecić specjalistom ds. konsultingu środowiskowego. Zadbają oni o to, aby składany dokument nie miał żadnych błędów merytorycznych i braków formalnych. Dzięki temu procedura rejestracji w BDO nie przedłuży się niepotrzebnie.
Kary za brak wpisu – na co uważać?
Brak rejestracji w BDO jest uznawany za jedno z najpoważniejszych naruszeń prawa ochrony środowiska. Z tego względu grożą za to dotkliwe sankcje. Na przedsiębiorstwo, które nie uzyskało wpisu do rejestru, może zostać nałożona kara administracyjna w wysokości od 5000 do nawet 1 000 000 złotych. Dodatkowo zdarza się, że jest ona łączona z innymi sankcjami, np. karą aresztu.
Baza Danych Odpadowych (BDO) to jeden z najważniejszych rejestrów w ochronie środowiska, a obowiązkiem uzyskania wpisu do niego jest objętych wiele firm, w tym także jednoosobowe działalności gospodarcze. Dzięki niemu organy środowiskowe mogą sprawować szczelniejszą kontrolę nad gospodarką śmieciową w Polsce, co sprzyja ograniczeniu niewłaściwych praktyk, takich jak nielegalne wysypiska.