Prowadzenie firmy świadczącej usługi w branży transportowej wymaga opracowania przemyślanej strategii działania, dzięki temu ryzyko narażenia przedsiębiorstwa na ewentualne straty znacząco maleje. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą zredukować koszty zleceń, pozwalając jednocześnie zwiększyć zysk.
Po pierwsze tabor
By zoptymalizować wydatki najprościej jest zacząć od taboru, którym operuje firma. Poddając analizie transport ciężarowy kilkuletnie wysłużone pojazdy o znacznych przebiegach generują większe koszty serwisowe oraz spore opłaty związane z poruszaniem się po drogach ekspresowych i autostradach w związku z normami ekologicznymi. Dobrym pomysłem, który pozwoli na redukcję kosztów, jest instalacja akcesoriów zmniejszających opór powietrza, który z kolei przekłada się na oszczędność zużycia paliwa.
Pozostając przy temacie spalania warto jest przeszkolić swoich kierowców pod kątem ecodrivingu. Rocznie pokonując setki tysięcy kilometrów ekonomiczna jazda, dostosowana do warunków panujących na drogach, pozwoli ograniczyć koszty o kilkaset tysięcy złotych. Z perspektywy ekonomicznego punktu widzenia wspomniany pakiet szkoleń zwraca się po kilku miesiącach. Postęp technologiczny również sprzyja prowadzeniu przedsiębiorstwa – niezwykle przydatne stają się coraz to nowsze oprogramowania, które oprócz funkcji GPS-u mają zdolność wyświetlania informacji związanych ze stylem jazdy kierowcy. Łączność pomiędzy spedytorem a kierowcą pozwala na szybką wymianę informacji.
Wracając do floty – wśród wielu osób z branży powszechne jest powiedzenie “jak dbasz tak masz”. To stwierdzenie odnosi się między innymi do czynności serwisowych, kładąc spory nacisk na dobry stan techniczny pojazdów. Przestrzegając terminów wymiany części eksploatacyjnych można być pewnym, że znajdzie to swoje odzwierciedlenie w żywotności i ogólnej kondycji pojazdu.
Firma przewozowa to nie tylko przewóz pojazdami ciężarowymi
Planując bądź zlecając przejazd ważne jest też to, by w odpowiedni sposób dostosować środek transportu do trasy, bowiem transfer ładunku wcale nie musi ograniczać się do jednego środka przewozu. Powszechnym zjawiskiem staje się transport multimodalny, który jest gwarancją optymalizacji kosztów, a przy tym czasu. Jest to cenna wskazówka dla firm transportowych, które decydują się nawiązać długotrwałą współpracę z firmami spedycyjnymi. Przed rozpoczęciem kooperacji warto jest zasięgnąć opinii na temat konkretnego przedsiębiorstwa, tak by w przyszłości uchronić się przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą wpłynąć negatywnie na kondycję firmy.
Wydatki poboczne
Oczywiście na sukces przedsiębiorstwa pracują wszyscy pracownicy – zarówno kierowcy, jak i spedytorzy, dyspozytorzy, pracownicy biurowi czy mechanicy. Planując przejazd warto jest posiadać niezbędną wiedzę na temat przepisów panujących za granicą, pozwoli to bowiem na uniknięcie wielu kosztownych kar, które nakładane są nie tylko na kierowcę, ale i także na przedsiębiorcę.
Efektywność to także optymalizacja tras – nie zawsze najkrótszy dystans będzie opłacalny, należy mieć to na uwadze planując przejazd. Wspomniane koszty poboczne to wydatki związane z prowadzeniem biura, utrzymaniem budynków oraz punktów serwisowych. Pod tym kątem istnieje spore pole manewru, które pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Najprościej więc przestrzegać i kontrolować zużycie wody oraz energii w biurze. Ma to korzystny wpływ nie tylko na stan finansowy przedsiębiorstwa, jak również pozytywny wpływ na środowisko.
Prowadząc firmę należy liczyć się z wieloma nieplanowanymi wydatkami, chcąc ograniczać i optymalizować koszty należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach najpierw trzeba przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na modernizację systemu pracy oraz pakiet szkoleń dla personelu. Tego typu działania pozwolą na sukcesywne zwiększanie zysku co znacząco umożliwi dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa