ERP to dedykowane oprogramowanie komputerowe dla przedsiębiorstw. System ERP czyli (Enterprise Resource Planning) planowanie zasobów przedsiębiorstwa jest programem zintegrowanym. A więc system zbudowany jest i działa z niezależnych od siebie modułów lecz współpracujących ze sobą tworząc jeden zintegrowany system informatyczny.

 

Program ERP przeznaczony jest dla przedsiębiorstwa, bądź grupy przedsiębiorstw współpracujących ze sobą. W przypadku współpracujących ze sobą firm (zazwyczaj współpraca na linii surowce - produkcja) kluczowym elementem ERP jest przepływ informacji. Oprogramowanie jest tak dostosowane, aby wszystkie informacje dostępne były w czasie rzeczywistym.

System ERP wdrażany jest jednak najczęściej w obrębie jednego przedsiębiorstwa. Swoim zasięgiem ERP obejmuje wszystkie procesy przedsiębiorstwa. Można powiedzieć, iż cała praca firmy opiera się na zintegrowanym systemie ERP. Dzięki swojej modułowej budowie, firma może dopasować system do własnych potrzeb, bez konieczności wdrażanie niepotrzebnych elementów systemu ERP. Oprogramowanie te dodatkowo jest w pełni skalowane, znaczy to iż każdy element systemu ERP można jeszcze dodatkowo dostosować pod konkretnego klienta.

Każdy system ERP posiada moduły, które swoim obszarem obejmują:

  • Procesy produkcyjne
  • Zarządzanie surowcami
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi
  • Finanse i Księgowość
  • Sprzedaż

System ERP jest oprogramowaniem bezpiecznym, pozwala na ustalanie uprawnień dla poszczególnych pracowników, wszystkie dane zostają zapisane na chronionych serwerach. Wybrane elementy oprogramowania ERP dostępne są na urządzenia przenośne (tablety, smartfony), aby jeszcze bardziej dotrzeć do potrzeb klienta, który coraz częściej jest użytkownikiem mobilnym.